Existuje několik velmi častých rad, které jsou opakovány stále dokola zejména v informacích pro začátečníky a přitom jsou buď zcela chybné nebo platné pouze ve velmi konkrétním kontextu, který však u takové rady často chybí. Validních strategií, jak si počínat na burze je samozřejmě mnoho. Já osobně, ale považuji za nejlepší investiční strategii takovou, která vydělá nejvíc peněz aniž by výrazněji narostlo riziko ztráty. V tomhle kontextu následujících 5 rad prostě nedává smysl.

Zaměřte se na staré etablované firmy s velkou dividendou
Rada, která hraje na vrozenou lidskou opatrnost toužící raději po vrabci v hrsti. Naneštěstí se jedná o učebnicové ignorování nákladů obětované příležitosti (opportunity cost). Staré etablované firmy s vysokou dividendou i v ideálním případě rostou extrémně pomalu, v horším případě jdou dlouhé roky do strany. Jak by také mohly růst, když skoro všechen zisk rozdají ve formě dividend? V situaci daných podniků to mnohdy dává největší smysl, protože už nemají kam expandovat. Ale je opravdu firma, která nemá kam expandovat, nejlepším místem pro zhodnocení peněz?
Zůstane Vám tedy dividenda, což je krásné, ale skoro všude na světě jsou dividendy daněny mnohem vyšší sazbou jak kapitálové zisky. V ČR jsou momentálně kapitálové výnosy, pokud akcie držíte déle jak 3 roky, zcela osvobozeny od daně! Mnoho růstových firem se navíc zhodnocuje v průměru mnohem rychleji, než kolik činí slušný dividendový výnos třeba 5%. Ani dividendy nejsou navíc jisté. Firmy, které se dostanou do problémů, je běžně snižují nebo zcela ruší. V případě oznámení podobného kroku dividendový titul skokově zlevní a Vám zůstane ztráta a žádná dividenda.
Pár let před důchodem převeďte většinu svého portoflia z akcií do dluhopisů
Všichni víme, že akciové trhy bývají většinou volatilnější, jak dluhopisy. Už přes sto let jsou proto dluhopisy údajně skvělou „konzervativní investicí.“ Ti, co před covidovou pandemií nakoupili dluhopisy s nulovým nebo dokonce záporným úrokem a pak sledovali, jak se hodnota jejich portoflií propadá k nule spolu s tím, jak novější dluhopisy nabízely vyšší výnos, asi nejsou příliš uklidnění tím, že prodělali „konzervativně.“ Navíc v době rekordních státních schodků a pokračujícího tlaku voličů, aby se dále navyšovaly sociální výdaje bez ohledu na ekonomickou realitu, nejsou ani státní dluhopisy zdaleka tak bezpečné, jak se dělají.
Ale je tu mnohem podstatnější důvod, proč propagování dluhopisů na důchod nedává absolutně smysl, i kdyby nepřišly žádné státní krachy ani výrazné zvýšení úrokových sazeb. Dnešní senioři běžně stráví v důchodu 20 i více let. Ano, akciové indexy běžně zažívají ztrátová období v horizontu několika málo let, ale kdo plánuje všechny svoje úspory na důchod utratit během 3 až 5 let? Z čeho bude žít pak? Pokud neplánujete zemřít do několika let po nástupu do důchodu, volatilnější ale mnohem výnosnější akcie trumfují dluhopisy.
Trh má vždy dokonalé informace a akcie jsou tudíž vždy naceněné správně
Zejména akademická sféra se zamilovala do absurdního tvrzení, že volný trh se skládá pouze z dokonale informovaných a zcela racionálních hráčů a v každý moment proto ceny jednotlivých akcií zahrnují všechny známé faktory. Nic jako podhodnocená akcie tudíž nemůže existovat. Jako teoretický koncept to zní skvěle, ale lidé nejsou zcela racionální bytosti. Jsou to klubíčka emocí dodatečně racionalizující svoje rozhodnutí. A ani správci velkých fondů nesmí bez omezení dělat přesně to, co považují za nejvýnosnější strategii v daný moment. Viz článek Pět výhod retailového investora oproti fondům. Stále pochybujete?
V krátkodobějším horizontu ovládají burzu divoké spekulace poháněné vlnami strachu a hamižnosti. Často vznikají naprosto neodůvodněné pohyby a ty odůvodněné jsou mnohdy přehnané, protože nikdo nechce přijít o peníze ať už formou ztráty nebo ušlého zisku. Jako příklad si vezmu na pomoc akcie Meta Platforms, dříve Facebooku. V určitých datech mezi 2020 a 2021 posílily ze $150 na víc jak $350. Trvalo jen další rok než ticker META spadl na méně než čtvrtinu. Stačilo, že Facebooku klesly trochu příjmy z reklamy a investoři nebyli přesvědčení Zuckerbergovou vizí Metaversa. Nic, co by ospravedlnilo ztrátu 3/4 hodnoty firmy. Za další zhruba rok a půl akcie zase pro změnu vyrostly na více jak pětinásobek. Pro masivní propad mezi 2021 a 2022 prostě nebyl dobrý důvod. Trh to po čase uznal a zkorigoval se. V mezičase se ale naskytla investorům s vlastní hlavou neskutečně výhodná příležitost k nákupu. Přední technologická růstová firma za P/E 10.
Indexová ETF jsou jediná správná volba, protože index nikdo neporazí
S přesvědčením, že nelze najít podhodnocenou firmu se pojí i další chybné tvrzení, které má obzvláště tuhý kořínek. Nejlepší indexy prý nelze porazit výběrem individuálních akcií. Okolo tohoto mýtu se vyrojilo i několik sugestivních bajek, jako například ta porovnávající stock pickery s opicemi házejícími poslepu šipky do seznamu akcií. Jedinou správnou cestou je tak prý koupit ETF kopírující jeden z hlavních indexů. Popularita tohoto přístupu narostla do té míry, že se zčásti stal samonaplňujícím proroctvím. Do SP500 přitéká slepě tolik investic, že jsou akcie v něm vesměs nadhodnocené a najít rychleji rostoucí akcie těžší než kdy dřív.
Vyhnout se vlastnímu výběru konkrétních akciových titulů navíc může být celkem rozumnou radou pro úplné burzovní nováčky. Přesto jsem přesvědčen, že pokud si paralelně dají stranou menší část peněz, na kterých se budou postupně a svědomitě učit stock picking, potenciál zisku je mnohem vyšší. Vím to z osobní zkušenosti a i známé osobnosti jako Warren Buffet nebo Peter Lynch jsou jasným důkazem, že konzistentně outperformovat indexy lze.
Volatilní akcie jsou vždy příliš rizikové
Cena některých akcií divoce kolísá nahoru a dolů. Takové mohou začátečníky děsit a mnohdy jsou od jejich nákupu odrazováni a přesměrováváni k „pomalým, ale jistým“ firmám, které jsou na trhu tak dlouho, mají tak vysokou kapitalizaci a konsenzus trhu na jejich ceně je tak ustálený, že rostou nebo klesají po desetinách procenta. Jistě, psychologicky může jejich stabilita evokovat jistou věc. Jenže na burze není nikdy nic jistého a malá volatilita znamená i pomalý růst. S tím se pojí vysoké opportunity cost v porovnání s investováním jinde.
Navíc volatilita se automaticky nerovná riziko, pokud máte delší časový horizont. Pokud vybíráte správně, velké propady vykompenzují velké růsty a v součtu skončíte mnohem výš. Zdůrazňuji, že tím neříkám, že máte investovat do osbkurní biotech firmy bez zisků, jejíž hodnota poletuje 50% nahoru a dolů, jenom proto, že v případě trefy vyděláte hodně. To vůbec! Pouze říkám, že absence volatility sama o sobě není ctností. Takový nevolatilní blue-chip Boeing se po roce 2019 propadl na méně jak polovinu a o 6 let později je stále na méně jak polovině. Myslíte, že investoři, kteří ho celou tu dobu drží, jsou nyní nadšení, že je to pomalá akcie a poroste nazpátek dlouho?
Znáte jinou rozšířenou radu akciovým investorům, která se nezakládá tak úplně na realitě? Budu rád pokud se o ní podělíte v diskuzi pod článkem.