Má stop-loss místo v dlouhodobém investování?

Málokdo pochybuje, že při intradenním tradingu nebo jakémkoliv spekulativním nákupu hraje stop-loss nezastupitelnou roli. Ale co při hodnotovém investování s dlouhodobým časovým horizontem? Je SL stále dobrý nápad? Mnoho lidí se bude tvářit na absenci automatického prodejního příkazu, jako byste řekli, že skáčete pro zábavu z vrtulníku mezi hladové žraloky. Je však velmi pravděpodobné, že dotyční neprovozují skutečné hodnotové investování.

Stoploss

Hned na úvod chci zdůraznit, že ochrana vloženého kapitálu by měla být jednou z prvních starostí každého seriózního burziána. I pokud máte vysokou toleranci rizika, pozice s výraznými ztrátami budou nutně notně kazit výsledky portfolia jako celku. A o celkový výnos jde při investování až na prvním místě.

Existují však jiné a pro dlouhodobé investování vhodnější nástroje ochrany kapitálu. Prim hrají za mne tyto tři: přiměřená diverzifikace, pečlivá fundamentální analýza akcie před vstupem do pozice a pravidelné kontrolování, jak se firmě daří a co se odehrává v celém jejím odvětví a v menší míře i ve světě. Vše výše zmíněné mám na mysli, když řeknu, že musíte vědět, co děláte, než se rozhodnete obchodovat bez stop-lossu.

Abych přesvědčil ty, kteří stále pochybují, přizvu si na pomoc legendu hodnotového investování:

„Používat stop-loss mi vždy připadalo jako vlastnit dům, ve kterém žijete a má hodnotu 100 tisíc dolarů, a říct makléři, že pokud někdo přijde a nabídne 90 tisíc dolarů, tak ho chcete prodat.“
Warren Buffett

Tohle vtipné přirovnání skvěle sedí, protože pokud jste odvedli dobrou práci a akcii opravdu rozumíte a je za současnou cenu podhodnocená, tak případný další propad není důvodem k panice, ale spíš k přemýšlení, zda nedokoupit ještě více. To vše samozřejmě za předpokladu, že se nezměnilo nic zásadního ve firemních financích a důvody, které Vás vedly k původnímu nákupu, přetrvávají.

A je tu ještě další velmi dobrý argument proti automatickému stop-lossu a tím je ztráta kontroly nad výsledkem při nestandardní volatilitě. Zejména v období okolo čtvrtletních finančních výsledků se trh často nemůže rozhodnout, kterým směrem se vydat a zdatně vytřese stop-lossy oběma směry, než se ustálí směr pohybu. A to ještě vycházíme z předpokladu, že vše opravdu proběhne naprosto férově. Podívejte se na následující graf.

Stop-loss past

Před posledními 3 čtvrtletními výsledky Palantir vždy výrazně padal a prorazil přitom mnoho logických úrovní pro umístění stop-lossu pro někoho, kdo by nakoupil týden či dva před výsledky, sázeje na další růst. Ve všech 3 případech se cena propadla pod střed Bollingerových kanálů a dokonce se i dotkla spodní hranice. Ve 2 případech ze 3 dokonce utvořila nižší dno oproti poslednímu lokálnímu dnu a dokonce se i propadla pod 50-denní klouzavý průměr. V 1 případě se propadla pod 200-denní klouzavý průměr.

Každý rozumný stop-loss umístěný s ohleden na střednědobé (swing) obchodování by byl aktivován. U dlouhodobých stop-lossů by záleželo na tom, kolik desítek procent byste byli ochotni riskovat. Nedlouho poté začala velmi výnosná rallye směrem nahoru. Mohlo se jednat o oprávněnou nervozitu trhu před vyhlášením výsledků, ale taky o foul play. Velcí institucionální investoři mají nástroje, díky kterým ví, kde přesně jsou nachystané jaké příkazy k prodeji a nákupu.

Přidejte k tomu opakovná negativní investiční doporučení prestižních bankovních domů ohledně Palantiru, během kterých ale prokazatelně docházelo k výrazné akumulaci této akcie. Jen za období zachycené na našem grafu stouplo institucionální vlastnictví PLTR z 900 milionů akcií na 1,2 miliardy akcií. To znamená, že velké banky a fondy navýšily pozice o třetinu, zatímco doporučovaly retailu, aby prodal. Když bylo po všem, některé zvedly doporučení z „prodat” na „držet”. Jenže kdokoliv je poslouchal od začátku, nemá co držet.

Vraťme se ale ke stop-losům. Limitovat svoje ztráty je rozhodně rozumné. Jestli tak ale činit pomocí automatických příkazů, které se spustí bez ohledu na důvod propadu ceny, je otázkou širší investiční strategie. A pokud je Vaší strategií dlouhodobé hodnotové investování a dobře znáte svoje akcie, doporučoval bych jiné nástroje, jak limitovat riziko.

Diskuze

Přejít nahoru
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.