Past jménem přílišná diverzifikace

Existuje na burze vůbec něco jako příliš mnoho diverzifikace? Hlavní důvod pro diverzifikaci je jasný. Rozdělením kapitálu do více menších investic snižujeme riziko. Kdo by mohl být proti bezpečnějšímu investování? Jenže všechno má svojí cenu a stejně je tomu v tomto případě. Pokud jste individuální investor, držet padesát různých titulů a pět indexových ETF navrch nemusí být nejlepší strategie.

Příliš mnoho akcií - diverzifikace

První argument proti masivní diverzifikaci je rozdělení pozornosti. Nováčci se všude dočtou, že nakoupit jen pár individuálních tickerů je rizikové a to je pravda. Málokdo je varuje proti opačnému problému. Retailový investor by neměl nakoupit více individuálních akcií, než kolik stihne pravidelně sledovat. I při dlouhodobém investičním horizontu by naprostým minimem mělo být najít si čas aspoň na každou čtvrtletní zprávu a udržovat si pravidelný přehled o tom, co se odehrává v odvětví, kam daná firma spadá. Drtivá většina nováčků nakupuje akcie bez podrobné analýzy a diverzifikaci pak použijí jako ospravedlnění, proč to není problém.

Druhý důvod je omezení pravděpodobnosti, že dosáhnete výrazně nadprůměrného zisku. Spolu s limitováním downside si dopředu omezujete i upside. Pokud nakoupíte padesát různých akcií, jaká je šance, že všechny nebo jen polovina z nich budou výborné? Pokud odpovíte, že průměrné výsledky Vám nevadí, nebylo by lepší rovnou nakoupit indexový ETF? Rozhodně to vyjde levněji z hlediska poplatků, zabere méně času a ta jistota, že i při nejhorším scénáři neskončíte ve ztrátě, je ještě lepší.

Pokud jste takový „sběratel“, který postupně nahromadil desítky titulů, u kterých nestíhá sledovat víc jak vývoj ceny, vytvořili jste si defacto vlastní malý index. Pokud Vás to baví, klidně pokračujte. Vycházím ale z předpokladu, že hlavním cílem investování na burze je co nejvyšší zhodnocení peněz při co nejnižším riziku. A podobné portfolio toto jen zřídkakdy splňuje (záleží zejména na osobě investora).

Kolik titulů v portfoliu je tedy ideální množství? Odpověď je individuální a záleží na několika faktorech.

Diverzifikace je ochrana proti neznalosti. Dává jen malý smysl pro ty, kteří ví, co dělají.
Warren Buffett

Jste začátečník nebo máte mnohaleté zkušenosti? A úmyslně se neptám, kolik máte načteno nebo zda jste získali titul z ekonomie. Teorie je krásná věc, ale praxi nenahradí. I u racionálních typů vstupují při investování peněz do hry emoce. Troufám si říct, že u nás racionálních a analytických typů paradoxně často ještě víc, protože míváme méně vyvinuté mechanismy zvládání silných emocí, když už přijdou.

Zažili jste aspoň jeden dlouhý medvědí trh? Při každé několikaleté růstové fázi tržního cyklu doroste nová generace investorů, kteří nemuseli dělat nic víc, než se vyhnout těm nejhorším akciím a držet jednotlivé pozice déle jak pár týdnů, aby byli ve většině obchodů v zisku. Tohle vršení výher v nich vypěstovalo nezdravé sebevědomí a nerealistické představy o jejich schopnostech. Buď ignorovali fakt, že všechno jejich obchodování stále zaostávalo za pouhým držením SP500, nebo ho poráželi jen díky orientaci na volatilní akcie, které je zase nadprůměrně vytrestají při propadu.

Kolik různých akcií máte čas, energii a vůli podrobně sledovat? Podrobným sledováním nemyslím denní čtení všech názorů, které Vás jen zbytečně povodí po emocionální horské dráze. Všechen ten balast na škále od „Vytvoří ZYZY budoucí milionáře?“ až po „Poslední varování, některé akcie končí a je to ZYZY.“ Psaní do novin živí spoustu lidí a ti musí nonstop chrlit podobné sloupky. Čím je nadpis větší click-bait, tím lépe pro ně. Ale čím více znáte skutečných faktů o dané firmě a jejím odvětví, tím lépe pro Vás. Mimojiné proto, že když už neodoláte a přečtete si nějaký výše zmíněný rádoby-virální komentář, tak máte lepší šanci rozpoznat, jestli se zakládá na pravdě.

Tohle vše Vám poskytne indicie ke správnému počtu akcií ve Vašem portfoliu.

Diverzifikace je kompromis. Musíte být dostatečně diverzifikovaní, abyste přežili špatné časy nebo smůlu tak, aby dovednosti a správně nastavené procesy dostaly šanci se vyplatit v dlouhodobém horizontu.
Joel Greenblatt

Konkrétní číslo je vysoce individuální. Ale pro absolutního začátečníka, který investuje sumu, která není dedikovaná pouze na hraní nebo sebevzdělávání, a naopak už potřebuje, aby se zhodnocovala, doporučuji opravdu začít s nějakým ETF, které pokrývá celý index nebo širší segment trhu. A jen malou část by měl vyčlenit na studium investování do individuálních akcií.

Poté, co získá větší zkušenosti a pokud se rozhodne zcela opustit ETFka, měl by diverzifikovat aspoň do 10 různých tickerů. S tím, že by neměly být všechny ze stejného odvětví. Například vlastnit deset automobilek není dobrá diverzifikace. Ještě lepší přístup by byl neopustit ETFka zcela a postupně jen snižovat jejich váhu v portfoliu v průběhu let.

Až pokud jste skutečný expert s mnohaletou praxí a prokazatelnými výsledky porážejícími indexy v býčích i medvědích trzích, jednociferné množství akcií ve vlastním portfoliu není nutně takovým hazardem jakým se může zdát na první pohled. Umožní Vám to koncentrovat se jen na tituly, u kterých máte nejvyšší přesvědčení, že se jedná o výjimečné příležitosti.

Diskuze

Přejít nahoru
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.